Imieniny

Dzisiaj obchodzimy imieniny: Ludwiny Waclawy | Jutro: Cecyliana Bernadety

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Bobrzanie"

bobrzanieDziała przy Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Bóbrka w Bóbrce oraz pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce.

Zespół Pieśni i Tańca „BOBRZANIE" działający przy Stowarzyszeniu Rozwoju wsi Bóbrka – to grupa 45 dzieci i młodzieży w wieku 5 – 19 lat, 2 instruktorów tańca, 4 osobowa kapela ludowa – razem 51 osób.
Kierownikiem zespołu jest Bogumił Świątek, część artystyczną i choreograficzną tworzą instruktorzy zespołu:Andrzej Bałka i Grzegorz Mermon.
Na bogaty repertuar zespołu składają się suity tańców regionalnych oraz tańców narodowych: polonez, oberek z kujawiakiem oraz krakowiak, jak również pieśni i przyśpiewki regionalne i obrzędowe.

Przepiękne oryginalne kostiumy łowickie, szlacheckie czy regionalne: krośnieńskie i rzeszowskie – sprawiają, że młodzi artyści zachwycają publiczność swymi występami, a koncerty z towarzyszeniem kapeli ludowej są przepięknym widowiskiem kultywującym zwyczaje i tradycje naszego narodu.
Pomimo krótkiego okresu działalności zespół aktywnie włączył się do działań kulturalnych w Bóbrce. Bierze czynny udział w imprezach artystycznych organizowanych przez Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie i Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce.

Zespół uczestniczył w Dożynkach Powiatowych w Korczynie, Wojewódzkich Dożynkach Diecezjalnych w Haczowie, koncertował na Festiwalu Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Przebywał dwukrotnie na Słowacji. 19 lipca 2009 r. uczestniczył w koncercie VII Światowego Festiwalu Zespołów Polonijnych w Chorkówce – wspólnie z zespołami Kanady, Rosji i Stanów Zjednoczonych. We wrześniu 2009 r. na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Roztocze" koncertował w Tomaszowie Lubelskim na ziemi zamojskiej. Bierze czynny udział w edycjach „Biesiady Karpackiej" w Chorkówce.

W marcu 2010 r. zespół koncertował wraz z Zespołem Folklorystycznym „Makovicka" ze Świdnika na Słowacji w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie w ramach programu „Inspiracje Pogranicza" i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Występował w Krośnie na imprezie „Sobótka nad Wisłokiem 2010" , uczestniczył w „Spotkaniach Folklorystycznych" w Łękach Dukielskich", brał udział w „Sobótkach Ropiorzy" w Skansenie – Muzeum w Bóbrce. W dniach 24-26 września 2011 zespół przebywał na gościnnych występach w Budapeszcie.

W 2012 roku Zespół Pieśni i Tańca wraz z Kapelą Ludową gościł na występach w Wiedniu na zaproszenie tamtejszej Polinii.

W miesiącu maju 2013 roku Zespół występował w Beskidzie Żywiecki w miejscowości Soblówka na tzw. Zwyku Bacowskim. W miesiącu lipcu Zespół występował w miejscowości Lipinki koło Gorlic z okazji 650-lecia lokacji tej miejscowości.

W miesiącu maju 2014 roku Zespół gości na kilkudniowych występach na Węgrzech w mieście Zalaegerszeg w związku z 20 Festiwalem Egerszeg.

Zespół Pieśni i Tańca „Bobrzanie" to przede wszystkim dzieci i młodzież, która anonimowo pracuje na jego kształt, wizerunek i poziom artystyczny. To im należą się uznanie i gromkie brawa!!!
Dzięki pomocy ze strony Urzędu Gminy w Chorkówce oraz patronatowi i ścisłej współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chorkówce, zespół może się rozwijać realizując misję ambasadora kultury naszego regionu – ziemi krośnieńskiej – naftą pachnącej.

Kierownikiem Zespołu jest p.Bogumił Świątek.

Kontakt z zespołem pod nr telefonu: 791254046

 

Banner


eu